بچینگ پلانت دستگاهی است که مواد تشکیل دهنده بتن را با هم ترکیب کرده و بتن تولید می شود. برای تولید بتن نسبت های مشخصی از سیمان، آب و سنگدانه ها با یکدیگر ترکیب می شوند. این نسبت ها که همان طرح اختلاط بتن نامیده می شود برای رسیدن بتن به مقاومت مورد نظر، تأمین دوام کافی و اسلامپ مورد نظر مشخص می شود.

طرح اختلاط بتن یا به صورت وزنی و یا به صورت حجمی ارائه می شود که محاسبه آن کمی پیچیده بوده و به عواملی چون اسلامپ مورد نظر، بزرگ ترین بعد دانه، مقدار آب لازم و میزان هوا، مقدار سیمان و بسیاری موارد دیگر بستگی دارد.

به طور کلی می توان گفت، بچینگ پلانت با توجه به طرح اختلاط بتن و استفاده از پمپ های تعبیه شده، سیمان را از سیلوها و سنگدانه ها را از مراکز دپو با نسبت های مختلف، داخل دیگ ریخته و سپس آب به داخل این قسمت هدایت می شود.

پس از این مرحله مواد تشکیل دهنده بتن، مخلوط شده و از قسمت تخلیه خارج می شوند. لازم به ذکر است در برخی از پروژه ها، با در نظر داشتن ابعاد و حجم پروژه، از بچینگ پلانت در محل استفاده می شود.

اما در پروژه های کوچک تر معمولا این دستگاه در فاصله ای نسبت به پروژه قرار داد و بتن تولید شده، با استفاده از ماشین هایی چون ترک میکسر به محل پروژه آورده می شود. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی جزئیات بیشتر این دستگاه می پردازیم. با ما همراه باشید.
اجزاء تشکیل دهنده بچینگ پلانت

بچینگ پلانت شامل قسمت هایی چون سیلوهای سیمان، منبع آب، مخزن شن و ماسه، باسکول شن و ماسه، باسکول سیمان، دیگ مکیسر، اتاق اپراتور، حلزونی انتقال سیمان و کنتور آب است.

سیلوهای سیمان محلی برای ذخیره سازی سیمان بوده و با توجه به اندازه ایستگاه بچینگ پلانت بین ۳ تا ۵ سیلو وجود دارد. هم چنین آب مورد نیاز با توجه به طرح اختلاط از منبع ذخیره، وارد میکسر شده و با مقدار مشخصی از شن و ماسه و سیمان که مقدارشان توسط باسکول معین می شود، در داخل دیگ میکسر مخلوط می گردند.

لازم به ذکر است مخازن شن و ماسه و هم چنین تیپ های مختلف سیمان به صورت مجزا می باشد. در اتاق اپراتور فردی مسئول است تا مصالح را با وزن و حجم مشخص به داخل دیگ میکسر هدایت کند.

بچینگ پلانت

پروسه تولید بتن در بچینگ پلانت

بخوانید! رامکا چیست؟
انواع بچینگ پلانت از نظر تولید بتن

بچینگ پلانت ها به دو صورت خشک و تر وجود دارند که به شرح زیر می باشند:

در بچینگ پلانت های تر همه مصالح به صورت همزمان ترکیب شده و نهایتا بتنی فراهم می گردد که تخلیه شده و به محل مورد نظر انتقال داده می شود.

 

اما در بچینگ پلانت خشک، ابتدا سنگدانه ها و سیمان با هم مخلوط شده و سپس این مخلوط به تراک میکسر منتقل می گردد. آب در تراک میکسر و حین حمل بتن، به مصالح اضافه گشته و عملیات میکس انجام می شود.

دستگاه بچینگ پلانت
انواع بچینگ پلانت از نظر ساختار

بچینگ پلانت ها به دو دسته کلی ثابت و متحرک تقسیم می شوند که هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند و با توجه به شرایط پروژه استفاده می گردند.

به طور کلی می توان گفت از بچینگ پلانت ثابت بیشتر در کارخانه های تولید بتن و مواردی که نیاز به بتن ریزی با حجم زیاد است مانند سد سازی و یا فونداسیون برج ها از نوع ثابت آن استفاده می گردد.

بچینگ پلانت ثابت دقت بسیار بالایی داشته و مصالح را به دقت و درستی مخلوط می کند، بنابراین در حجم مصالح مصرفی نیز صرفه جویی می گردد. به علاوه با استفاده از این دستگاه از وقت نیز استفاده بهینه شده و می توان بتن را در هر ساعتی از شبانه روز تهیه کرد. البته باید توجه داشت که هزینه این دستگاه بالاست.

از بچینگ پلانت متحرک در قسمت هایی استفاده می شود که ساختمان سازی های معمولی در حال انجام بوده و از طرفی فاصله پروژه تا کارخانه تولید بتن زیاد است.
بخوانید! بادبند (مهاربند) و نکات مهم آن

در این شرایط انتقال بتن زمان بر بوده و ممکن است خواص آن تحت تاثیر قرار گیرند، بنابراین استفاده از این دستگاه گزینه خوبی است. معمولا بچینگ پلانت به راحتی توسط یک تریلر حمل و نقل به پروژه منتقل می شود.
انواع مدل های بچینگ پلانت

بچینگ پلانت ها در دو مدل ستاره ای یا دراگلاینی و فیدری یا خطی ساخته می شوند. جزئیات این مدل ها به شرح زیر می باشد.

این مدل بچینگ پلانت از قدیمی ترین دستگاه ها در خط تولید بتن می باشد. در این سیستم با استفاده از یک شن کش، مصالح را به درون سیستم انتقال می دهند و آن ها وزن می کنند. عدم نیاز به لودر از مزایای این دستگاه محسوب می شود. اما نگهداری و تعمیر زیاد به دلیل قدیمی بودن سبب شده تا امروزه کم تر از این مدل استفاده گردد.

این مدل بچینگ پلانت از مخازنی ساخته شده که در کنار هم معمولا ۳ یا ۴ خانه را بسته به ظرفیت تولید تشکیل داده اند. این خانه ها به لودسل هایی برای توزین مصالح متصل می باشد.

از جمله مزایای این نوع سیستم می توان به جمع و جور بودن آن و کاربری و نگهداری آسان اشاره نمود. بچینگ پلانت فیدری در سه تیپ ثابت، موبایل و پرتابل ساخته می شود.